top of page

hikayemiz

2017 Haziran ayında, profesyonel turist rehberleri Kıvanç Koray ve İlaynur Şafak tarafından kuruldu.

Uzun yıllar dünyanın her yerinden insanları ülkemizde ağırlarken edindiğimiz tecrübelerimiz, yurtiçi ve yurtdışı seyahatlerimizdeki gözlemlerimiz bizi doğaya daha çok yakınlaştırdı. Hem doğanın tam ortasında olup hem de konforlu ve estetik tatil yapma fikri bizi özgürlüğün sembolü, hayallerimizi süsleyen şirin karavanlara götürdü. “Caravan Suites” konsepti  böylece ortaya çıktı ve yıllar içinde gelişti.

Projemizin diğer kısmı ise 1 metreküp bile beton kullanmadan tamamen doğa dostu (ecofriendly) bir tesis kurmak, bununla birlikte kamping kültürünü en temel hatlarıyla yaşatabileceğimiz bir deneyim merkezi oluşturmak oldu. Bu proje için ise en doğru yerin ülkemizin cittaslow (yavaş şehir) başkenti olan aynı zamanda memleketimiz egenin güzel ilçesi Seferihisar olduğuna karar verdik.

 

2017 yılında Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’e heyecanla projemizi gösterdiğimizde tıpkı düşündüğümüz gibi  Seferihisar’ın ruhuna çok uygun olduğunu söyleyerek bize destek verdi.

 

 Dünyada giderek yaygınlaşan büyüleyici kamp anlamına gelen  “glamping”  temalı tatilin projemizle birebir uyuştuğunu fark ettiğimizde de araştırmalarımızı genişlettik . Daha çok çadır, vagon, kabin evler  gibi konaklama birimlerinin kullanıldığını gördük.  Sadece karavanlardan oluşan bir otel veya kamp yeri fikrinin bir anlamda hem ülkemizde hem dünyada öncüsü olduğumuzu söyleyebiliriz. “Glamping Caravan Suites” kavramını ortaya çıkardık.

Glamping kavramına yakışacak şekilde estetik ve her biri birbirinden farklı tarzlarda son derece şık 4 karavan dizayn ettik.  Classy, Country, Retro ve Rustic tarzlarında dekore edilen karavanlarımız çingene lambaları ile de süslenince, yıldızların altında çok güzel bir kadın gibi görünüyordu manzara ve biz o zamanlar sıkça dinlediğimiz bir şarkıdan da esinlenerek buraya “Mona” dedik.  “Mona” bir çok dilde “bana ait olan”, “dilek”,”yüce” “ay” anlamlarına da geliyor.

“Mona Glamping Caravan Suites” 2017 yılında yalnızca 4 karavan ile hizmete açıldı. Kısa zamanda çok sevildi, sosyal medyada çok ilgi gördü, turizm fakültelerinde tez konusu oldu ve bir çok listede ise tavsiye edildi. İstanbul Üniversitesi tarafından "yaratıcı turizm örneği"seçildi.

2018 yılında İskandinav tarzı dekore ettiğimiz ve kültürüyle de konuklarımıza ilham veren  “Hygge” karavanımız eklendi. Bununla birlikte Belltent tipi lüks Glamping çadırlarımız ve her birinin özel kullanımı için banyo karavanımız eklendi. Glamping çadırlarımız ege stili lavantalar ve saks mavi renkleriyle dekore edildi.  2020 yılında konteyner küçük evimiz "Tropical Tiny House" ve 2021 yılında pet friendly "Ruby" karavanımız konaklama birimlerimizden oldu.

Günümüzde toplam 6 adet  karavan, 1 tiny house ve yaz sezonunda eklediğimiz 3 adet glamping çadırı ile yerimiz, butik bir kamp alanı ve aile işletmesi olarak hizmet vermekteyiz, Yeni açılan glamping tesislerine danışmanlık ve ilham veriyoruz. Amacımız; konuklarımıza doğaya zarar vermeden, huzurlu  ve sakin kamp deneyimi yaşatmak.  Sürdürülebilir alternatif bir turizm örneği olarak varlığımızı sürdürmektir.

İlaynur Şafak ve Kıvanç Koray

HüRRİYET / " Türkiye'nin En Güzel Glamping Adresleri " yazısı için tıklayınız

KESFETSEK/ "Karavan Konseptli İlk Glamping Projesi: Mona" yazısı için tıklayınız.

MiLLİYET / " Doğal, Sade ve Konforlu " yazısı için tıklayınız.

OGGUSTO / " Türkiye'nin En İyi Glamping Rotaları" yazısı için tıklayınız

SKYLIFEBUSINESS / " Kamp Çadırının Lüks Hali" yazısı için tıklayınız.

DENEMENLAZIM / " Türkiye'nin En iyi Glamping Tesisleri" yazısı için tıklayınız.

İKİKAFABİDÜNYA / " Türkiye' de En İyi 10 Glamping Mekanları " yazısı için tıklayınız.

JULESVERNE / " İlham Veren Destinasyonlar; Türkiye'nin Gözde Karavan Rotaları" yazısı için tıklayınız.

LİSTELİST / " Tatilin Yeni Trendi Glamping'in Türkiye'deki İdeal 10 Adresi" yazısı için tıklayınız.

UPLIFERS / " Türkiye'nin En İyi Glamping Adresleri " yazısı için tıklayınız.

OBILET.COM / " Dünyadaki en iyi 10 Lüks Kamp Alanı " yazısı için tıklayınız.

BİZEVDEYOKUZ / " En Güzel Glamping Alanları ve Bungalovlar " yazısı için tıklayınız

THEMAGGER / " Glamping: Türkiye'de tercih edebileceğiniz 4 Alan" yazısı için tıklayınız.

HOHHOYYT / " Sığacık'ta Glamping Deneyimi: Mona " yazısı için tıklayınız.

KUCUKOTELLER / "Mona Glamping " yazısı için tıklayınız.

AYLAKKARGA / "Doğa İçerisinde Konforlu Bir Tatil Arayışında Olanlar İçin Mona" yazısı için tıklayınız.

STEEMIT / " Evinizin Rahatlığında Kamp Yapmak İstiyorsanız Adres Mona Glamping " yazısı için tıklayınız.

MELISTOSUN / "Eşsiz Bir Kamp Dneyimi İçin Mona Glamping " yazısı için tıklayınız.

THE MAGGER / " Mona Glamping; Sadeliği ve Doğallığı Seven Bir Aile İşletmesi " yazısı için tıklayınız.

DURMA KEŞFET / " Mona Glamping; Hayatı Ağırdan Alın " yazısı için tıklayınız.

YOLCU360 / " Türkiye' nin Lüks Kamp Yerleri " yazısı için tıklayınız.

         Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Turizm Fakültesi, Turizm İşletmeciliği bölümü "Alternatif Turizm Yüksek Lisans" dersi için Öğr.üyesi Dr. Emine Cihangir ve öğrencileriyle yaptığımız keyifli zoom görüşmemizi sizlerle de paylaşmak istedik. Glamping nedir ne değildir, sürdürülebilir turizm nedir, Türkiye'nin karavan konseptli ilk glamping işletmesi olarak Mona Glamping Caravan Suites'i nasıl kurduk, ne gibi tecrübeler edindik, üniversitelerin glamping turizmindeki rolü gibi konularda sohbet ettik. Aşağıdaki iki part halindeki videoda hakkımızda daha detaylı bilgiye ulaşabilir bizi daha iyi tanıyabilirsiniz.

bottom of page